Co reguluje prawo cywilne? W jakich sprawach możemy powołać się na prawo cywilne?

Prawo cywilne stanowi część prawa prywatnego i reguluje stosunki majątkowe i osobiste pomiędzy podmiotami prawnymi, którymi są osoby fizyczne i osoby prawne. Osobą fizyczną jest każdy człowiek, a osobami prawnymi są jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, czyli przykładowo Skarb Państwa, fundacje, kościoły, stowarzyszenia.

Prawo spadkowe

Prawo cywilne obejmuje wszystkie sprawy związane ze spadkiem. Reguluje prawa i obowiązki osób, które są do niego uprawnione. Przepisy dbają w tym przypadku o to, aby przykładowo dziecko nie dziedziczyło długów alimentacyjnych po zmarłym ojcu.

Prawo pracy

Kodeks pracy będący jedną z gałęzi prawa cywilnego określa prawa i obowiązki pracowników i kadry kierowniczej. W ten sposób pracodawca nie może ustalać wynagrodzeń poniżej normy krajowej i musi zapewnić pracownikowi należny mu urlop.

Prawo rodzinne

Prawo cywilne dotyczy również stosunków rodzinnych. Reguluje prawa i obowiązki dziecka, jak również rodzica. W konsekwencji opiekun prawny dziecka musi zapewnić mu warunki godne do życia i uczenia się a dziecko pozostawać posłuszne jego decyzjom.

Prawo handlowe

W ramach prawa handlowego określa się uprawnienia i obowiązki zarówno sprzedawcy, jak i kupującego. W konsekwencji klient ma prawo do zwrócenia zakupionego przez niego produktu, który nie jest zgodny z opisem sklepowym, a sprzedawca jest zobligowany do wypłacenia mu rekompensaty, która jest wartością, jaką zapłacić za produkt.

Przy rozwiązywaniu spraw prawa cywilnego istotny jest wybór odpowiedniego adwokata. Z racji tego, że stosunki wynikające z tej dziedziny prawa są rozległe i skomplikowane, to adwokat zatrudniony do tego typu spraw powinien zajmować się tym przed wszystkim. Samo znalezienie takiego adwokata nie jest niczym trudnym. Wystarczy tak naprawdę wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę „adwokat prawo cywilne” i wyskoczy z pewnością wiele ogłoszeń, wśród których po porównaniu ze sobą znajdzie się odpowiednia pomoc prawna. Warto jest również poczytać opinie na temat konkretnego adwokata, dzięki którym można dowiedzieć się, czy osoby, które wcześniej korzystały z jego usług były z nich zadowolone. Może to świadczyć o jakości usług oferowanych przez danego prawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *