Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat prawa rodzinnego
Prawo rodzinne to specjalistyczny dział prawa cywilnego, którego główną rolą jest regulowanie stosunków i zachowań pomiędzy członkami podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Dokumentem obejmującym wszystkie zagadnienia dotyczące prawa rodzinnego, jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Co obejmuje prawo rodzinne?
Główne zagadnienia umieszczone w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczą przede wszystkim:
1. Kwestii dotyczących władzy rodzicielskiej i stosunków rodzic – dziecko. Obejmują one przede wszystkim odpowiedzialność prawną za posiadane dziecko (także adoptowane), jak również wszystkie relacje, zachodzące pomiędzy rodzicami i ich dziećmi.
2. Kwestii małżeńskich – obejmują one w głównej mierze specyficzną relację międzyludzką, jaką z pewnością jest małżeństwo. Najczęściej dotyczą one praw i obowiązków, jakie małżonkowie nakładają na siebie w dniu zawarcia ślubu. Co więcej – dotyczy to również tematyki majątkowej i prawnej.
Przykładowe sytuacje w których warto udać się do adwokata prawa rodzinnego:
1. Zmiana statusu małżeństwa – dotyczy rozwodów, unieważnień małżeństwa, a także separacji.
2. Podział majątku małżeństwa – dotyczy sytuacji, w której rozkład małżeństwa determinuje zmiany w kwestii majątkowej poszczególnych małżonków.
3. Zapisy alimentacyjne – dotyczy nałożenia, zakończenia, bądź też zmian w obrębie stosunku alimentacyjnego, świadczonego przez rodzica dziecka na rzecz jego faktycznego opiekuna.
3. Kwestie opiekuńcze – dotyczy przede wszystkim ustanowienia opiekuna, ale też jego zmiany, bądź też ewentualnego uchylenia obowiązku opiekuńczego nad daną osobą.